گزیــــده اخبــــار
صفحه اصلی/اخبار/اخبار ویژه/تحقق یک شهر استرس زدا باید از راهبردهای اساسی تمام حوزه های شهرداری باشد
کد محتوا : 24366
تعداد بازدید: 883
يکشنبه، 21 آبان 1396
تحقق یک شهر استرس زدا باید از راهبردهای اساسی تمام حوزه های شهرداری باشد
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان:
تحقق یک شهر استرس زدا باید از راهبردهای اساسی تمام حوزه های شهرداری باشد
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: تحقق یک شهر استرس زدا باید یکی از راهبردهای اصلی و اساسی تمام حوزه های شهرداری باشد.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر اصفهان، فریده روشن در دوازدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر ضمن عرض تسلیت ایام اربعین حسینی به تمام شهروندان اظهار کرد: همچنین پیشاپیش رحلت جانگداز نبی مکرم اسلام (ص)، شهادت جانسوز امام حسن مجتبی (ع) و حضرت ثامن الحجج آقا علی بن موسی¬الرضا (ع) را تسلیت عرض می کنم.
وی ضمن گرامیداشت 24 آبان ماه به عنوان روز کتاب و کتابخوانی و کتابدار و هفته کتاب و کتابخوانی اضافه کرد: این روز و هفته را به تمام کسانی که در حوزه کتاب و کتابخوانی و کتابداری اعم از تولید و نشر و توزیع کتاب، فعالیت می کنند تبریک عرض می¬کنم. 
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه کتاب و کتابخوانی سنگ بنای توسعه¬ فرهنگ و رشد تمدن¬هاست و روح یک جامعه در پرتو این مهم بارور و پویا می¬شود و بدون رشد فرهنگ کتابخوانی در جوامع، نمی¬توان به رشد مدنیت دل خوش کرد، تصریح کرد: آدمی برای داشتن یک زندگی سعادتمند، نیازمند بینش و آگاهی است که با مطالعه کتاب به دست می آید و  مقدمه¬ای برای زندگی به معنای حقیقی کلمه. 
وی با تاکید بر اینکه مهم¬تر اینکه فرهنگ دینی و ملی ما نیز مبتنی بر دانایی است و ابزار اصلی آن کتاب و مطالعه است، ادامه داد: الگوهایی که با مطالعه و کتاب معرفی می¬شوند، نقش مهمی در شکل دادن به شخصیت انسان دارند و کتابخانه را می¬توان دانشگاهی برای همه دانست که برخی به دلیل اهمیت فزاینده آن در پیشرفت حیات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی، کتابخانه عمومی را به قلب جامعه تشبیه کرده و زندگی افراد را بدان وابسته دانسته¬¬¬اند.
روشن با اشاره به اینکه با این حال وضعیت نامطلوب کتاب و کتابخوانی و رویکرد جامعه ما  نسبت به آن که سرانه پایین مطالعه در کشور بیانگر این وضعیت است، یکی از چالش¬ها و مشکلات اصلی در حوزه فرهنگی قلمداد می شود، تاکید کرد: در مباحث آموزشی و فرهنگ¬سازی، مطالعه نکردن یک چالش جدی است و وقتی به بیان مشکلات و چالش¬های جامعه می-پردازیم، مدام از ضعف فرهنگی و به ویژه فرهنگ شهروندی می¬گوییم که ارتباط انکارناپذیری با وضعیت نابسامان مطالعه و کتابخوانی دارد.
وی با بیان اینکه این واقعیت بیانگر یک نکته¬ی اساسی است و آن اینکه با سخنرانی و شعار،  هیچ کاری به نتیجه نمی¬رسد، مگر اینکه شرایط و امکانات لازم برای تحقق این امر یعنی کتابخوانی در جامعه میسر شود، افزود: به گفته متخصصان کتابداری، اگر مسئولان فرهنگی شهر واقعاً بخواهند فرهنگ کتاب و کتابخوانی و مطالعه را در سطح جامعه گسترش بدهند، باید دو کار اساسی انجام شود.
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: مسئولان فرهنگی شهر ابتدا باید مطالعه دقیق و جامعی درباره وضعیت کتابخوانی در اصفهان انجام بدهند و عوامل عدم توسعه کتابخوانی را بررسی و تعیین کنند و در گام بعدی، یک طرح سراسری با همکاری متخصصان علوم کتابداری و اطلاع¬رسانی برای توسعه¬ فرهنگ کتابخوانی در جامعه ارائه و شرایط لازم و کافی را برای اجرای آن فراهم سازند.
وی اظهار کرد: اگر چه دلایل متعددی در مورد پایین بودن سرانه مطالعه در ایران مطرح شده اما شاید کمتر به بی¬علاقگی جامعه به مطالعه پرداخته شده که همین مسأله کار متولیان فرهنگی را سخت¬تر  می¬کند و البته بیشتر انتقادات هم متوجه همین حوزه است و یعنی کار فرهنگی نکرده¬ایم.
روشن با تاکید بر اینکه برای افزایش سرانه¬ مطالعه، باید احساس نیاز به مطالعه را در مردم ایجاد کرد و  این کار برای مردم به عنوان یک فعالیت ضروری شناخته شود، اضافه کرد: تا زمانی که مردم مطالعه را فعالیتی زائد و بی¬¬فایده بدانند، سرانه مطالعه همچنان پایین خواهد بود و این نقطه ضعف اساسی، مانند بسیاری دیگر از مشکلات فرهنگی جامعه، یک مسئله تک بعدی نبوده و عوامل بسیاری در آن دخیل هستند که برای حل این مشکل ابتدا باید این عوامل عِلّی و معلولی شناسایی شود.
وی با اشاره به اینکه البته یکی از مهم¬ترین چالش¬های ما عدم یکپارچگی و همسویی نهادهای متولی و ذی¬ربط است که باید نگاه تعاملی و هم¬افزایی تقویت شود و هم زیرساخت¬ها توسعه پیدا کند و هم برنامه¬هایی که در راستای ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی اجرا می¬شود، از نظر کیفی و کمی ارتقاء یابد، تصریح کرد: بحث اقتصادی و هزینه تهیه کتاب، مسأله توزیع مناسب مراکز عرضه و توزیع کتاب اعم از کتابخانه¬ها و کتابفروشی¬ها، رساندن ملزومات سخت¬افزاری و نرم¬افزاری کتابخانه¬ها و کتابفروشی¬ها به استانداردهای بین¬المللی و موارد دیگر اقداماتی است که باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: در همین راستا با توجه به اینکه شهرداری اصفهان از نظر ایجاد زیرساخت¬ها و اجرای برنامه در حوزه کتاب و کتابخوانی اقدامات بسیاری انجام داده، لازم است نسبت به بهره¬وری مطلوب از فضاهای موجود،  طرح و برنامه داشته باشد، چرا که در حال حاضر سالن¬های مطالعه از نظر کیفی و کمی و ارائه خدمات در شرایط قابل قبولی نیستند و موضوع برون¬سپاری، متاسفانه در این خصوص نتیجه خوبی نداشته است.
وی با بیان اینکه نکته دیگر موضوع پایتختی کتاب ایران است، تاکید کرد: بنابر گزارشات واصله، در ادوار گذشته با توجه به اینکه اصفهان کارنامه قابل قبولی داشته است، اما نتوانسته پایتختی کتاب را از آن خود کند که باید نسبت به حضور در ادوار بعدی با توجه به جایگاه شهر اصفهان اقدام کرد و اگر سازوکارهای لازم برای یک رقابت سالم و عادلانه وجود داشت، اصفهان نسبت به حضور خود برنامه¬ریزی کند.
روشن با اشاره به نقش و اهمیت انکارناپذیر کتاب و کتابخوانی در تمامی حوزه¬ها افزود: به نوعی، دیگر موضوعاتی که بدان¬ها اشاره می¬شود، بی ارتباط با این موضوع نیست.
وی ضمن گرامیداشت 25 آبان ماه به عنوان روز وقف گفت:   وقف، یکی از سنت¬های حسنه در دین مبین اسلام است که امروزه از اهمیت و کاربرد آن در توسعه مباحث فرهنگی و اجتماعی غافل شده¬ایم و آنگونه که باید از این ظرفیت بالقوه فرهنگی و مذهبی استفاده نمی¬کنیم. 
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: زمانی که به تاریخچه وقف و موقوفات نگاه می¬کنیم، می¬بینیم در گذشته جامعه از ابعاد مختلف با مقوله وقت پیوند داشته و به ویژه در حوزه خدمات فرهنگی و اجتماعی، نقش به سزایی ایفا می¬کرده و به نوعی یکی از    اصلی¬ترین ابزارهای توسعه مراکز آموزشی و فرهنگی و خدمات اجتماعی، نهاد وقف بوده است. 
وی با تاکید بر اینکه وقف، به مثابه یک چشمه جوشان و همیشه جاریست، اضافه کرد: باید بتوانیم در توسعه و تعالی مباحث فرهنگی جامعه و همچنین رفع چالش¬ها و آسیب¬های اجتماعی  از این ظرفیت بهره بگیریم که لازمه این امر، فرهنگ سازی و تببین موضوع برای آحاد جامعه است. 
روشن اضافه کرد: ناگفته نماند موقوفاتی که در شهر اصفهان وجود دارد و اتفاقا بسیار هم زیاد است، خود فرصت بسیار مغتنمی است که باید نهادهای متولی حوزه وقف در تعامل با نهادهای فرهنگی و اجتماعی، نسبت به استفاده از این فرصت اقدام کنند.
وی با اشاره به استرس و شهر استرس زا تصریح کرد: استرس، یکی از مخاطرات مهم سلامت در زندگی شهری است و مسائل مختلفی همچون وضعیت آلاینده¬ها، وضعیت کالبدی شهر، سرانه فضای سبز، شرایط زندگی گروه¬های اجتماعی، جایگاه رنگ و نور در شهر و به نوعی عناصر بصری، تحرک و ورزش، فقر و مشکلات شغلی در ایجاد و یا رفع آن موثر است. 
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: شهری که با عوامل فوق الذکر موجب فشارهای روانی و آشفتگی روحی انسان ها باشد، شهر استرس¬زا قلمداد می¬شود و به نوعی در چنین شهری، انسان و آرامش او، در اصول شهرسازی و برنامه¬ریزی-ها و ارائه خدمات مربوطه دیده نشده و شهر صرفا یک فضای کالبدی سازه¬ای بدون شهروند مورد توجه بوده است.
 وی تاکید کرد: در مقابل شهر استرس¬زا، شهر استرس¬زدا قرار دارد و شهر استرس زدا، شهری است که عاری از هر گونه عامل استرس¬زا باشد و شهروندان فارغ از استرس¬ها و عوامل آزار¬رسان شهری، به زندگی و فعالیت کاری خود بپردازند.
روشن به ویژگی های شهر استرس زدا اشاره کرد و افزود: جمله محیط فیزیکی استرس¬زدا، محیط بهبود فعالیت بدنی، محیط بهبود تغذیه، مسکن مناسب، دسترسی به طبیعت و فضاهای سبز باز، بهره¬مندی از زیرساخت¬های شهری، همجواری با کاربری¬های سازگار، حمل و نقل پاک، ایمن و در دسترس، محیط زیست سالم، دسترسی به محصولات فرهنگی، نما و ظاهر زیبای محیط، محیط اجتماعی استرس¬زدا، محیط خدماتی استرس¬زدا، خدمات بهداشت عمومی، تأمین مواد غذایی سالم، مبارزه با اعتیاد، مقاوم سازی، امنیت عمومی، آموزش و سواد، سازمان¬های جامعه محور، فرصت¬های فرهنگی و هنری، محیط سیاسی استرس¬زدا، ارتباطات قومی، توانمندی اقتصادی، رسانه¬ها و بازاریابی مسئول و سالم و موارد دیگر از ویژگی های شهر استرس زدا است.
وی گفت: با توجه به مواردی که مطرح شد، مدیریت شهری نقشی بسیار مهم و اثر¬گذار در رفع مصادیق استرس¬زا و ایجاد فضایی استرس¬زدا دارد که می¬طلبد در سیاست گذاری¬ها و تصمیم¬سازی¬ها، یکی از راهبردهای اساسی تمامی حوزه¬ها اعم از معماری و شهرسازی، فرهنگی و اجتماعی، خدمات شهری، حمل و نقل و حوزه های دیگر تحقق یک شهر استرس زدا باشد.

 

• نظرات پس از بررسی در سایت قابل نمایش است.