گزیــــده اخبــــار
صفحه اصلی/اخبار/اخبار ویژه/موزه کتاب باید در کنار کتابخانه مرکزی اصفهان راه اندازی شود
کد محتوا : 24549
تعداد بازدید: 838
پنجشنبه، 25 آبان 1396
موزه کتاب باید در کنار کتابخانه مرکزی اصفهان راه اندازی شود
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان:
موزه کتاب باید در کنار کتابخانه مرکزی اصفهان راه اندازی شود
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: اگر قرار است که موزه کتاب در اصفهان وجود داشته باشد، این موزه باید در کنار کتابخانه مرکزی بوده و موزه کتاب در کنار این کتابخانه راه اندازی شود و در صورت تحقق این امر می توان ادعای پایتخت کتاب اصفهان را داشت.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر اصفهان، فریده روشن در بازدید از کتابخانه مرکزی اصفهان ضمن تبریک هفته کتاب و کتابخوانی اظهار کرد: از اقدامات و تلاش های صورت گرفته در راستای تهیه طرح هندسه حرکت علمی کتابخانه ها تشکر می کنم، برنامه ها و طرح ها در این زمینه خوب بوده و شاکله و فرایندهای صورت گرفته در این زمینه خوب است اما متاسفانه إجرائی نشده و نتیجه کار متناسب با فرایندها نیست.
وی با بیان اینکه برنامه ریزی ها و اقدامات در زمینه هندسه حرکت علمی کتابخانه ها باید متناسب با فرایندها و شاکله باشد، اضافه کرد: امروز در بخش های مختلف مدیریت شهری حوزه اجرا و تدوین بودجه با برنامه ریزی ها هماهنگ نیست.
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه باید توجه بیشتری به حوزه کتاب و کتابخوانی شود، تصریح کرد: نیروهای شهرداری چندین برابر نیاز شهرداری جذب شده اند اما نیروها متناسب با پتانسیل و توانایی هایشان بکارگیری نشده است و به عنوانی مثال یک کتابدار امروزه باید توانایی ارایه مشاوره به مشتریان خود را داشته و بتواند انگیزه و علاقه کتابخوانی را در افراد افزایش دهد و باید یک خروجی مناسب از این بخش وجود داشته باشد.
وی با تاکید بر اینکه افراد برای فعالیت در بخش های مختلف کاری باید ارزیابی شوند و با فضای کاری مورد نظر تناسب داشته باشند، ادامه داد: در حال حاضر مشکلاتی در مجموعه کتابخانه های اصفهان  است و شاید با اعمال تغییرات در این بخش و اجرای طرح هندسه حرکت علمی کتابخانه های اصفهان بسیاری از این مشکلات برطرف شود.
روشن با بیان اینکه شاید با اعمال و اجرای طرح هندسه حرکت علمی کتابخانه های اصفهان شاهد تغییرات خاصی در این مجموعه باشیم، تاکید کرد: طرح مناسبی جهت افزایش سرانه مطالعه باید از سوی این مجموعه به شورای شهر ارسال شود تا بودجه ای قابل توجه برای بحث کتاب و کتابخانه ها اختصاص بدهیم.
وی با اشاره به اینکه اگر طرح هندسه حرکت علمی کتابخانه های اصفهان اجرا شود، تغییرات جوابگو خواهد بود، افزود: باید یک نیازسنجی را در حوزه کتابخانه های محلات صورت بگیرد تا در راستای احیای کتابخانه های محلات و ایجاد کتابخانه های جدید در محلات اقدام شود.
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: باید در راستای تشویق و ترغیب کودکان، نوجوانان، جوانان و خانواده ها به کتاب و کتابخوانی اقدام شود و مدیریت شهری در بحث سخت افزاری در راستای توسعه کتاب و کتابخوانی  به دنبال بسترسازی باشد و بسترسازی کند.
وی با تاکید بر اینکه کلانشهری مانند اصفهان که شهر فرهنگ، تاریخ و تمدن است باید یک کتابخانه مرکزی در شان و منزلتش داشته باشد، اظهار کرد: در جهت ارتقا کتابخانه مرکزی وتوسعه  سالن مطالعه مناسب برای ان و گسترش مخزن کتاب وإیجاد فضای مناسب برای مخزن کتاب های نفیس وارزشمند تلاشهای لازم است روشن اضافه کرد: در حال حاضر کتابخانه مرکزی اصفهان متناسب با فناوری های نوین است اما از لحاظ ایمنی و شرایط موجود مخزن کتاب باید دقت نظر بیشتری لحاظ شود و لازم است در مدیریت شهری اقدامات اساسی در این خصوص صورت پذیرد.

• نظرات پس از بررسی در سایت قابل نمایش است.