گزیــــده اخبــــار
صفحه اصلی/اخبار/اخبار ویژه/حقوق شهروندی در مدیریت شهری اصفهان/ ضرورت تغییر در نگاه اداره امور شهر
کد محتوا : 26168
تعداد بازدید: 614
يکشنبه، 17 دی 1396
حقوق شهروندی در مدیریت شهری اصفهان/ ضرورت تغییر در نگاه اداره امور شهر
نایب رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر اصفهان عنوان کرد:
حقوق شهروندی در مدیریت شهری اصفهان/ ضرورت تغییر در نگاه اداره امور شهر
نایب رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به حقوق شهروندی در مدیریت شهری اصفهان و ضرورت تغییر در نگاه اداره امور شهر گفت: مدیران شهرداری اصفهان مکلف به برخورد با متخلفین حوزه حقوق شهروندان هستند.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر اصفهان، امیراحمد زندآور در نوزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه امروزه شهر و محیط زندگی مدنی و اجتماعی، با شهروندان، معنی پیدا می کند، اظهار کرد: ارتباط شهروندی با مدیریت شهری از جمله مسائل و موضوعات مهمی است که در حوزه مدیریت شهری در جهان مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره  به اینکه یکی از عواملی که می تواند به تحقق و پایداری نظام مردم سالاری در جامعه از طریق اجتماعات مردمی بیانجامد، توجه به حقوق شهروندی که می توان دستیابی به این هدف را از سوی مدیریت شهری دنبال کرد، ادامه داد: زیرا ارتباط مدیریت شهری با جایگاه حقوق شهروندی و تأثیر هر یک از آنها بر دیگری یکی از مهم ترین مباحث در حوزه های گوناگون شهر و شهرنشینی است.

نایب رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: در شهر اصفهان باید با استفاده از پتانسیل های گوناگون نهفته در آن و با تکیه بر ارائه مباحث آموزشی به شهروندان و تشویق آنها در جهت مشارکت مؤثر در مدریت شهری اقدام کرد.

وی اضافه کرد: باید به جای اینکه شهرها به محلی برای جولان دادن انبوه مشکلات اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی تبدیل شوند به جایگاهی فرهنگی و اقتصادی مبتنی بر تعاریف شهروندی ارتقا یابند، به صورتی که در مجموع تمامی افراد بتوانند در سود ناشی از آن سهیم شوند و به گونه ای که بدون هرگونه تردیدی بتوان شهر را کانون مبادلات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی حوزه نفوذ پیرامون خود تلقی کرد.

زندآور تاکید کرد: با توجه به این موضوع نگاه همه جانبه و عدالت محور مدیریت شهری در خصوص پیاده سازی قوانین و مقررات مربوطه و رعایت اصل برابری تمامی افراد و شهروندان در مقابل این قوانین می تواند تا حد مطلوبی بر ارتقای حقوق شهروندی آنها تأثیر مثبت و ارزنده از خود بر جای بگذارد.

وی با تاکید بر اینکه مردم ولی نعمت مسئولان هستند و رسیدگی به حقوق شهروندی در رفتار بزرگان دین ما با مردم نشانه توجه ویژه دین اسلام به این امر است، افزود: به این دلیل نباید از نقش مشارکت شهروندان در این حوزه غافل شویم چرا که آنها می توانند با در نظر داشتن نیازهای خود و ارائه نظرات و پیشنهادهای سازنده، نقش یک بازوی مشورتی و حتی اجرایی را در کنار مدیریت شهری به خوبی و شایستگی ایفا کنند، به گونه ای که همگان بتوانند در پی افزایش میزان مشارکت ها شاهد بهبود عملکرد مدیریت شهری باشند.

نایب رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: همچنین ضمن احساس رضایتمندی نسبت به این مسئله نقش خود را در جامعه ای که در آن زندگی می کنند مثبت ارزیابی کرده و بتوانند ثمره تلاش و مشارکت مفید خود را نظاره گر باشند. وی با تاکید بر اینکه در این مقطع می توانیم ادعا کنیم به مرور زمان این احساس ارزشمندی و مفید بودن به یک هنجار تبدیل خواهد شد، اظهار کرد: با توجه به مباحث مطروحه، ارائه راهبردهای مختلف برای ظرفیت سازی و توانمندسازی اجتماعی و فرهنگی شهروندان با تأکید بر آموزش های شهروندی توسط مدیریت شهری می تواند آثار و نتایج قابل توجهی تا دستیابی به وضعیت مطلوب به همراه داشته باشد.

زندآور با اشاره به اینکه مدیران شهرداری اصفهان مکلف به برخورد با متخلفین حوزه حقوق شهروندان هستند، اضافه کرد: شهرداری با پول شهروندان اداره می شود و همه اقدامات مدیریت شهری باید بر اساس رسیدگی به حقوق مردم و خدمات متناسب با آن باشد و باید در این مسیر اخلاق را رعایت و موجب رنجش مردم نشویم و حرمت اربابان خود که همان مردم هستند رعایت کنیم.

وی با بیان اینکه آسیب شناسی داخل مجموعه شهرداری در خصوص ارائه خدمات مرتبط با حقوق شهروندی باید انجام بگیرد تا با این اقدام نسبت به گذشته رضایت شهروندان افزایش یابد، تصریح کرد: باید بررسی شود سلامت اداری در شهرداری اصفهان چه رتبه ای دارد و چند درصد از پیمانکارانی که قراردادهایی حتی با رقم کم دارند طلب هایشان را وصول کرده اند و آیا برنده شدن در مناقصات و عقد قراردادها و وصول مطالبات هزینه ای هم دارد.

نایب رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: در این دوران جدید شهرداری باید به طور جدی افرادی را برای احقاق و صیانت از حقوق شهروندی بگمارند و با ایجاد ساز و کار لازم هم در جهت جلوگیری از تضییع حقوق مردم کار کنند و هم در صورت بروز خسارت به طور جدی خسارات وارده بر مردم را جبران کنند، این کار شدنی است و بسیاری از مدیران شهری توانایی چنین تصمیم و اقدامی را دارند.

وی با اشاره به ضرورت تغییر در نگاه اداره امور شهر تاکید کرد: شهرداری برای اجرای پروژه و توسعه زیرساخت های شهر باید مزیت های شهر را به منظور ایجاد منابع پایدار شناسایی و برای جذب سرمایه گذار در خصوص آنها اطلاع رسانی مناسب انجام بدهد.

زندآور افزود: با توجه به محدودیت های مالی دولت برای کمک به یک هزار و 244 شهرداری که بیش از یک هزار شهرداری زیر 50 هزار نفر جمعیت دارند و دوران اداره شهر و شهرداری با اتکا به کمک های دولتی خاتمه یافته است، شهردار و همچنین اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان باید به شناسایی مزیت های شهر و منطقه خود به منظور تعریف درآمدهای پایدار تولید ثروت، اشتغال زایی و جذب سرمایه گذار توجه ویژه ای داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه ممکن است مدیران شهرداری فکر کنند که در شهر درآمدی نیست، در صورتی که راه های درآمدی خوبی در شهر وجود دارد و باید آنها را شناسایی کرد، گفت: موقعیت ویژه اصفهان و جاذبه های مختلف و میراث فرهنگی منحصر به فرد شهر بدون تردید سرمایه مناسبی برای ایجاد درآمد پایدار و اشتغال زایی است.

نایب رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: ایجاد درآمد در حوزه های گردشگری نیازمند داشتن برنامه و طرح های کاربردی در زمینه تقویت زیر ساخت ها صنعت گردشگری و ایجاد مجتمع های رفاهی اقامتی و تفریحی و بازارچه های محلی برای ارائه صنایع دستی و محصولات بومی است.

وی با اشاره به اینکه باید میزان مشارکت مردم در برنامه های شهرداری و اداره شهر براساس ظرفیت های بخش خصوصی و منابع مردمی هر چه بیشتر افزایش یابد که یک عامل اصلی این امر جلب اعتماد مردمی است، اضافه کرد: شهرداری باید برای تقویت زیرساخت های شهری و تأمین اعتبار پروژه های عمرانی نگاه خود را به سمت شناسایی و کسب درآمد پایدار و تولید ثروت و شغل معطوف کند.

زندآور با بیان اینکه شهرداری باید در خصوص مزیت های شهر و معرفی بسته های سرمایه گذاری خود از طریق صدا و سیما و سایر رسانه ها، اطلاع رسانی مستمر انجام دهد، تصریح کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر بخش عمده درآمد شهرداری صرف پرداخت حقوق و مزایا می شود و با این رویه مشکلات شهروندان حل نشده و پروژه های مورد نیاز آنها هم اجرایی نمی شود، شورای شهر و شهرداری باید به موضوع منابع انسانی به خصوص وجود نیروی انسانی مازاد توجه ویژه ای داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه اینکه شهرداری مانند مؤسسه کاریابی افراد بیکار و غیرمتخصص را به کار گیرد، خدمت به شهر و شهروندان نیست و شاهدیم که این دیدگاه شهرداری را با مشکلات بزرگی مواجه می سازد، ادامه داد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید همکاری و همفکری لازم در خصوص رفع بخشی از مسائل و مشکلات شهرداری ها مرتبط به مباحث قانونی و حقوقی را انجام بدهند.

نایب رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه در آستانه رسیدگی به قانون بودجه سال آینده هستیم، انتظار می رود نمایندگان محترم از احکام و موضوعات حوزه شهردرای ها و لوایحی که به مجلس ارسال می شود، حمایت لازم را انجام بدهند.

 

• نظرات پس از بررسی در سایت قابل نمایش است.