گزیــــده اخبــــار
صفحه اصلی/اخبار/اخبار ویژه/مشارکت عمومی در حفظ محیط زیست در جامعه نهادینه شود/ لزوم نظارت دقیق بر استانداردهای زیست محیطی
کد محتوا : 26796
تعداد بازدید: 483
يکشنبه، 15 بهمن 1396
مشارکت عمومی در حفظ محیط زیست در جامعه نهادینه شود/ لزوم نظارت دقیق بر استانداردهای زیست محیطی
نایب رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر اصفهان تاکید کرد:
مشارکت عمومی در حفظ محیط زیست در جامعه نهادینه شود/ لزوم نظارت دقیق بر استانداردهای زیست محیطی
نایب رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: مشارکت عمومی در حفظ محیط زیست در جامعه باید نهادینه شود و نظارت دقیق بر استانداردهای زیست محیطی امری لازم و ضروری است.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر اصفهان، امیراحمد زندآور در بیست و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان ضمن عرض تبریک به مناسبت فرا رسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی بر فجر آفرینان و گرامیداشت ورود تاریخی معمار و بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) به میهن اسلامی و درود به روان همه شهیدان والا مقام  و آن امام سفر کرده اظهار کرد: این روزها، روزهایی ماندگار و فراموش ناشدنی در تاریخ ملت بزرگ ماست، روزهای پیروزی انقلاب اسلامی، انقلابی که رساترین فریاد تاریخ، یعنی امام امت، آن را رهبری کرد و به فرجام رساند و برای حفظ آن، با تمام وجود تلاش کرد.
وی اضافه کرد: انقلابی که مبتنی بر بینش عمیق توحیدی و الهام گرفته از انقلاب سرخ عاشورای حسینی بود که در آن مردم با اعتقادی وسیع و راسخ، نیروهای کفر و باطل را شکست دادند و چشم قدرتمندان را خیره ساختند. 
نایب رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه یاد تمامی شهیدان انقلاب اسلامی همیشه سبز باد، تصریح کرد: با پای گذاردن در دایره معنویت و ایثار و شهادت بود که فرزانگان از این سرزمین پاک، به سوی افلاک پر گشودند و تا نهایت تاریخ جاودانه شدند.
وی با تاکید بر اینکه دهه فجر، فرصت بازنگری در ارزش ها و آرمان هاست و این که چه بودیم و چه می کردیم و چه می خواستیم و اکنون کجاییم و چه می کنیم، ادامه داد: کمترین ثمره این انقلاب، گشودن فصلی نو در تاریخ معاصر است و این خود کم چیزی نیست.
زندآور تاکید کرد: اکنون که در مقطع خاصی از تاریخ تحولات جهان و هم چنین، درموقعیت حساس و سرنوشت سازی از دوران انقلاب اسلامی قرار گرفته ایم، مسئولیت ما ایجاب می کند تا واقعیت ها، ریشه ها و آثار گوناگون انقلاب را در ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بشناسیم تا بتوانیم با برنامه ریزی حساب شده ارکان انقلاب را تثبیت کنیم.
وی با بیان اینکه مردمی بودن در انقلاب‏های دیگر هم کم و بیش دیده می‏شود، اما در انقلاب اسلامی ایران بسیار برجسته‏تر است، افزود: در این انقلاب، بیشتر مردم به صحنه آمدند و خواستار سرنگونی رژیم شاهنشاهی و برقراری نظام اسلامی شدند.
نایب رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: نظامی، کارگر، کارمند، کشاورز، روحانی، دانشجو و معلم، همه و همه در این انقلاب سهیم بودند و این وجه از مردمی بودن انقلاب شاخص است. 
وی با اشاره به اینکه بزرگداشت پیروزی انقلاب و یوم اللّه 22 بهمن به معنای بزرگداشت آرمان های اسلامی و اعتقادات دینی است که جوهره انقلاب را تشکیل می دهند، اظهار کرد: به عبادت دیگر حضور آگاهانه در صحنه هایی این چنین از مصادیق پاسداری از ریشه های انقلاب است.
زندآور اضافه کرد: با توجه به این موضوع امیدواریم مردم آگاه و بیدار ایران اسلامی با شرکت گسترده خود در راهپیمایی 22 بهمن بار دیگر به دشمنان خارجی و داخلی بفهمانند که بر پیمانی که با امام بزرگ خویش در جهت تحقق بخشیدن به احکام اسلام و بنای جامعه دینی بسته اند، استوار بوده اند و خواهند بود و هیچ توطئه نظامی، اقتصادی و فرهنگی آنها را از صحنه ها خارج و نسبت به اسلام و انقلاب دلسرد نخواهد کرد.
وی با تاکید بر اینکه اصفهان در موضوع کیفیت زیست شهری از انواع آلودگی های زیست محیطی، آلودگی صوتی، آبی و خاکی و آلودگی هوا رنج می برد، تصریح کرد: همچنین ریزگردهای تالاب گاوخونی حاوی عناصر سنگین سرب و جیوه و برپا ماندن اراضی شرق اصفهان و افزایش بیماری های سرطان و ام اس و حرکت جریان عمده آلاینده ها در مسیر بادهای غرب به شرق دربرگیرنده آلاینده های کوره قدیمی ذوب آهن، فولاد مبارکه و سیمان سپاهان و سیمان اصفهان، ضعف در تفکیک و بازیافت پسماندهای خانگی، صنعتی و بیمارستانی و همچنین نامناسب بودن سرانه فضای سبز شهری از مشکلات اصفهان است که باید راهبردها و سیاست های مختلفی در جهت ارتقا کیفیت زندگی شهری اصفهان اتخاذ شود.
نایب رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: آموزش و فرهنگ سازی و توسعه راهکارها و ایجاد فناوری های کاهنده آلودگی ها و مدیریت صحیح مهار آلودگی شهری و کاهش مصرف انرژی، آب، پسماند و تفکیک در مبدأ و ساماندهی فعالیت های آلاینده و طراحی منظر شهری با گیاهان کم آب می توانند از جمله راهبردها جهت کنترل موضوع باشند.
وی با اشاره به  سیاست های موثر در جهت ارتقا کیفیت زندگی شهری تاکید کرد: مشارکت عمومی در حفظ محیط زیست، رعایت تقسیم وظایف و نقش دستگاه های مختلف متولی در این موضوع، لزوم تهیه طرح جامع برای مقابله با آلودگی های مختلف هوا- آب- خاک- صوتی- بصری و نظارت دقیق بر رعایت استانداردهای زیست محیطی باید مورد توجه قرار بگیرد.
زندآور افزود: همچنین تمام سمن ها باید توانمندی های خود را در جهت ارتقا کیفیت زیست محیطی به کار گیرند و حمایت از محلات و مناطقی که مسائل زیست محیطی را تشویق می کنند نیز باید در دستور کار قرار بگیرد.
وی گفت: نظارت دقیق بر رعایت استانداردهای زیست محیطی، جذب سرمایه بخش خصوصی برای تأمین فناوری های بازدارنده آلودگی هوا، مدیریت جمع آوری، حمل و بازیافت پسماند به بهترین شکل، استفاده از فرهنگسرا و کانون ها به عنوان مراکز فرهنگ سازی و آموزش زیست محیطی، بررسی و اجرای طرح بازیافت نخاله های ساختمانی، حفظ و نگهداری از باغات و فضای سبز شهر، توجه به حفظ بافت طبیعی و تاریخی باغات و کوچه ها بویِژه منطقه ناژوان و استفاده از انرژی ها نو در تأمین انرژی منازل و بخش های تجاری باید در دستور کار قرار بگیرد.

 

• نظرات پس از بررسی در سایت قابل نمایش است.