گزیــــده اخبــــار
صفحه اصلی/اخبار/اخبار ویژه/بازسازی ایران نخستین هدف مشروطه‌خواهان بود
کد محتوا : 34994
تعداد بازدید: 366
شنبه، 19 مرداد 1398
بازسازی ایران نخستین هدف مشروطه‌خواهان بود
زندآور:
بازسازی ایران نخستین هدف مشروطه‌خواهان بود
رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: نخستین هدف و آرمان مشروطه‌خواهان که بر فضای آن زمان حاکم بود و می‌بایست در جامعه ایران تحقق می یافت، مساله بازسازی ایران بود.
به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، امیر احمد زندآور در صحن علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، اظهار کرد: ۱۴ مرداد مصادف با سالروز صدور فرمان مشروطیت توسط مظفرالدین شاه قاجار در سال ۱۲۸۵ خورشیدی است. 
 
وی افزود: در واقع فرمان مشروطه دستور تشکیل مجلس شورا در ایران و ثمره تلاش های آزادیخواهان وطن برای رهایی از استبداد مطلق شاهنشاهی است.
 
رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: نخستین هدف و آرمان مشروطه‌خواهان که بر فضای آن زمان حاکم بود و می‌بایست در جامعه ایران تحقق می یافت، مساله بازسازی ایران بود. 
 
زندآور تصریح کرد: بازسازی و نوسازی ایران و جبران همه خسارات واردشده بر آن نخبگان مشروطیت مهم‌ترین هدفشان این بود که ایران بایست به جایگاه قبلی خودش باز گردد، روشن فکران با مقایسه گذشته و اکنون می‌گفتند باید بکوشیم تا ایران به لحاظ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بازسازی شود و شکوه و عظمت پیشین ‌اش دوباره زنده شود. 
 
وی ادامه داد: آرمان دوم انقلاب مشروطیت، رهایی از سلطه خارجی بود. دو قدرت و بازیگر جهانی، روسیه و بریتانیا، مشکلات بسیاری را برای مردم ایران درست می‌کردند و ما هیچ استقلالی نداشتیم؛ قراردادهایی که با ما بستند، سرزمین‌هایی که از ایران جدا کردند و امتیازهای بزرگی که گرفته شد قدرت تصمیم‌گیری را از حاکمان ایران گرفت. 
 
رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه سومین آرمان و هدف انقلاب مشروطه ایران، برقراری امنیت و ثبات سیاسی در کشور بود، گفت: ایران در آن هنگام، کشوری پر از هرج‌ و مرج و بدون نیروی نظامی و انتظامی بود که نه ثبات اجتماعی داشت و نه مرز‌ها، شهر‌ها و راه‌ های تجاری امنیت داشتند. هرج ‌ومرج و ناامنی در کشور برقرار بود و جان و مال مردم در معرض بسیاری از تهدید‌ها قرار داشت. 
 
زندآور تاکید کرد: روشنفکران ما به این نتیجه رسیدند که دست‌یابی به این آرمان‌ها امکان‌پذیر نیست جز با یک تحول سیاسی ـ اجتماعی در ساختار حاکمیت. یعنی، تا آزادی سیاسی و دموکراسی به دست نیاید، رسیدن به آن آرمان‌ها امکان‌پذیر نیست. بی‌شک امروزه دموکراسی به عنوان تنها شکل مقبول نظام‌های سیاسی جهان است و این پیروزی نظام‌های دموکراسی بر سایر نظام‌های سیاسی که با آغاز شکل‌گیری نظام‌ های مشروطه در جهان به وجود آمده، مدیون سلسله جنبش‌های دموکراسی‌خواهی است.
 
وی اضافه کرد: تقویت فعالیت احزاب و سازمان‌های غیردولتی، توجه به جهانی‌شدن در برنامه توسعه و گفتمان مردم‌سالاری دینی به همراه مشارکت سیاسی از عمده عناصر متاثر از این جنبش می‌باشند که تاثیر عمده‌ای در تقویت رابطه دو‌سویه دولت و جامعه در مقطع زمانی فوق داشته‌اند، بگونه‌ای که در عرصه بین‌المللی نیز تفکر دموکراتیک و استفاده از آرای عمومی می‌تواند اسباب تنش‌زدایی را فراهم نماید.
 
رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی شهر اصفهان نیز که با مشارکت بی نظیر مردم شریف شهرمان انجام گرفت نمودی از دموکراسی خواهی و تمایل جامعه به انتخاب نمایندگانی خدوم و از جنس خودشان بود. مدیریت شهری در دو سال گذشته تلاش بسیاری در جهت خدمت رسانی بهتر به شهروندان نموده است که خوشبختانه به نتایج بسیار خوبی هم رسیده است.

• نظرات پس از بررسی در سایت قابل نمایش است.